اخبار سازمان اوقاف

آغاز طرح نشاط معنوی در امامزادگان مازندران+تصاویر

آغاز طرح نشاط معنوی در امامزادگان مازندران+تصاویر

مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت: طرح نشاط معنوی از 15تیرماه در 250 امامزاده استان اجرا می شود که با اعزام روحانی به تمام امامزادگان شهرهای استان و برای تمام مقاطع سنی را شامل می شود .

 شنبه 15 تیر 1398   162  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران، حجت الاسلام ابراهیم حیدری جناسمی مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران در افتتاحیه طرح نشاط معنوی در امامزاده عباس(ع) ساری افزود: طرح  نشاط معنوی شامل جلسات قرانی، کلاس های آموزشی، پرسش و پاسخ، مشاوره، آموزش خانواده ها، مسائل اعتقادی، مسابقات قرآنی و ورزشی می باشد .
وی گفت:این طرح در قالب کتاب های اسلامی، خیمه معرفتی، اردوی فرهنگی – تفریحی اموزش خانواده هاست که به صورت هفتگی و ویزیت رایگان در 12 امامزاده که به صورت شهر به شهر اجرا می شود.
حجت الاسلام حیدری  گفت: برنامه ریزی جهت غنی سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان‏‏‏که حقیقتا سرمایه های گرانبهای این مرزو بوم اند‏‏‏ امری لازم و ضروری است که می بایست تمامی نیروهای دلسوز فرهنگی و مجاهدان عرصه جنگ نرم،  نسبت به آن اهتمام داشته و آن را مغتنم شمارند.
وی با بیان اینکه اگر نیروهای خودی، برای آینده سازان انقلاب اسلامی برنامه نداشته باشند و گامی برندارند، دشمنان این خلاء را پر کرده و آنان را به برنامه های خود مشغول خواهند کرد ، افزود: بقاع متبرکه امامزادگان که از دیرباز، از سویی مأمن و پناهگاه آرامش جامعه اسلامی و از سوی دیگر، سنگر مستحکم مبارزه با تفکرات شیطانی بوده اند، وظیفه ای مهم برعهده داشته که امید است با همت بزرگ مردان عرصه جهاد فرهنگی، نقش مهمی در این خصوص ایفا کرده و با اجرای هوشمندانه شناسه برنامه «طرح نشاط معنوی»  نسبت به اجرای برنامه‌های فرهنگی اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.
حجت الاسلام حیدری اهداف طرح نشاط معنوی را جذب نسل جوان و نوجوان به بقاع متبرکه در جهت کادرسازی برای مدیریت بقاع متبرکه مخصوصا مراکز افق ،   تعامل و مشارکت با نهادهای فرهنگی همسو، جهت همپوشانی و وحدت رویه در انجام امور فرهنگی، ترویج معارف اسلامی و غنی نمودن اوقات فراغت دانش آموزان برشمرد.
وی با اشاره به اینکه  مخاطبین طرح ، دختران و پسران دانش‌آموز  از رده سنی ۷ الی ۱۸ سال می‌باشند، افزود طرح نشاط معنوی   ۲۹ مردادماه مصادف با عیدسعید غدیر پایان می یابد.
حجت الاسلام حیدری با تبیین  سه شیوه اجرایی طرح تابستانی نشاط معنوی ادامه داد: در شیوه مشارکی که با تعامل با نهادهایی از قبیل: بسیج، آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات اسلامی، اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش آموزان، کانونهای فرهنگی هنری مساجد، گروه های خودجوش فرهنگی و... برگزار میگردد، ثبت نام دانش آموزان، هزینه های اجرایی، برگزاری کلاس های ورزشی و هنری با دستگاههای فوق می باشد و ادارات اوقاف و بقاع متبرکه با در اختیار قراردادن مکان مناسب در بقاع متبرکه، ظرفیت خیمه های معرفت و اجرای کلاس های فرهنگی ‏- معارفی، و همچنین پذیرایی در طرح مشارکت می کنند.
وی دومین شیوه را  اردویی، آموزشی، فرهنگی عنوان کرد و افزود: در این شیوه، بقاع متبرکه ای که دارای ظرفیت اردویی هستند به عنوان مقصد انتخاب و با حضور مربیان و مبلغین اعزامی، نسبت به برپایی خیمه معرفت در آنها اقدام می گردد و در این شیوه می توان دانش آموزان ثبت نام شده در بقاع متبرکه دیگر و یا مشارکت-کنندگان در طرح های مشابه دیگر نهادها، در قالب یک اردوی یک روزه، ضمن بهره مندی از طبیعت و فضای اردویی، از خیمه های معرفت و کلاس های فرهنگی مبلغین بهره مند گردند.
سومین شیوه به گفته معاون فرهنگی اجتماعی ا.وقاف استان شیوه مرسوم سال های گذشته می باشد که در این شیوه طبق سنوات گذشته، کلاسها در داخل بقعه با حضور اساتید و مربیان برای گروه های سنی مختلف به تفکیک برگزار می شود.
حجت الاسلام حیدری با اشاره به محتوای  بکار گرفته در طرح نشاط معنوی در سه قالب آموزشی، اردویی و ورزشی گفت:کلاس های آموزشی شامل :   معارفی ( قرآن، احکام، آداب اجتماعی و شناخت فضای مجازی ...)، مهارتهای ده گانه زندگی (مدیریت هیجان و کنترل خشم ، ارتباطات موثر، حل مسئله و تصمیم گیری، مدیریت استرس و...)  و فنی و  هنری ( نقاشی، خطاطی، گلدوزی، خیاطی، کار با ابزار و آموزش تعمیرات وسایل منزل و...) می باشد.
وی گفت:  در این طرح از ظرفیت مبلغین اعزامی و بومی، مربیان سبک زندگی اسلامی( آقایان و خواهرانی که در سالهای ۹۶ و ۹۷ در قم آموزش دیده اند) و دانشجویان دانشکده های علوم قرآنی بهره گیری می شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار