اخبار سازمان اوقاف

افطاری ساده در جوار امامزادگان مازندران

افطاری ساده در جوار امامزادگان مازندران

شاید یکی از دلایل اهمیت این موضوع رواج پیدا کردن افطاری‎های تجملاتی، تشریفاتی و هزینه‌های هنگفت برپا کردن این سفره‌ها باشد.

 یک شنبه 22 اردیبهشت 1398   106  0      

برگزاری مراسم افطاری یکی از مباحثی است که در ماه رمضان مورد توجه قرار می‌گیرد.
مقام معظم رهبری بارها در مورد این مسئله سخنانی را فرموده‌اند و برای نمونه در خطبه‌های نماز عید فطر در سال ۱۳۹۲ گسترش سنت خوب افطاری‌های ساده در مساجد و خیابان‌ها را در ماه مبارک رمضان تحسین کردند و با انتقاد از اسراف و زیاده‌روی در برخی افطاری‌ها فرمودند: مناسب است سنّت دادن افطاری‌دادن‌های ساده در مساجد و معابر عمومی مورد توجه همه‌ی کسانی قرار گیرد که در ماه رمضان، نیتِ بذل، بخشش و گشاده‌دستی دارند.
درست است که هر شب در بسیاری از تالارها و رستوران‌ها شاید اسراف‌های بسیاری در این زمینه هستیم اما هنوز دراین شهر مراسم افطاری  ساده و مصداقی برپا می‌شود اما بر هیچکس پوشیده نیست که روح معنوی رمضان و فضای روحانی و نورانی روزه داری به همان ؛ سادگی و بی پیرایه بودن آن است .
سفره‌هایی که نه در آن رنگ و لعابی از تجملات وجود دارد و نه اسراف.
هر شب در بسیاری از مساجد و اماکن متبرکه این سفره‌ها هر شب پهن می‌شود و عده زیادی از مردم پای این سفره‌ها می نشینند.
از جمله این اماکن که هر شب میزبان روزه داران است، آستان مقدس امامزادگان است.
مراسم افطار در این آستان های مقدس بسیار ساده برگزار می‌شود و مردم روزه‌دار پس از اقامه نماز جماعت پای سفره افطار می‌نشینند و علی رغم ساده بودن مراسم افطاری در این مکان شاهد حضور عده زیادی از روزه داران هستیم.
یکی از افراد حاضر در مراسم افطاری امامزاده ابراهیم(ع) آمل اظهار کرد: من در سال گذشته نیز در این ضیافت حضور داشتم و شاهد حضور عده زیادی از مردم در این مکان بودم.
وی سادگی این محفل را یکی از دلایل برکت و رونق آن دانست و گفت: بی‌ریا بودن و خدایی برگزار کردن این چنین مجالسی بسیار خوب است، اما متاسفانه در حال کمرنگ شدن است.
نیکزاد افزود: استقبال زیادی از این افطاری می‌شود و امیدواریم که همیشه ادامه داشته باشد.
خانم اکبری نیز  گفت: حال و هوای این مکان و مراسم افطاری آن می‌تواند الگوی بسیار خوبی برای مسوولان باشد.
وی با اشاره به سخن پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) که فرمودند: هر كس یك مؤمن روزه‌‏دار را در این ماه افطارى دهد، پاداشى برابر با آزاد كردن یك بنده نزد خدا داشته و مایه آمرزش گناهان گذشته وى نیز خواهد بود، گفت: این احادیث اهمیت این مراسم را به وضوح بیان می‌کند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران در این خصوص گفت: برنامه ضیافت الهی در 350  بقعه‌ شاخص استان شامل قرائت قرآن، مسابقات قرآنی، تفسیر و مراسم افطاری است که این برنامه‌ها به صورت محوری در امامزادگان برگزار می‌شود.
برپایی افطاری‌های کم هزینه در جامعه مورد توجه و سفارش بزرگان دین است و آثاری همچون افزایش برکت، تقویت صله رحم و افزایش روحیه سخاوت را دارد.
در جامعه‌ای که بار تورم روی دوش قشر متوسط و ضعیف آن سنگینی می‌کند، توجه به اقشار نیازمند در اولویت قرار دارد و برگزار کردن این افطاری‌ها به صورت ساده می‌تواند الگوی سبک زندگی اسلامی را در جامعه رواج دهد و امیدواریم در تمام امور شاهد این چنین الگوهای ناب و ارزشمندی باشیم.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار