• امروز پنج شنبه بیست و هفنم تیر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

ثبت ۱۰ وقف جدید طی ۱۰ روز در مازندران

ثبت ۱۰ وقف جدید طی ۱۰ روز در مازندران

همزمان با دهه وقف ۱۰ وقف جدید در مازندران به ثبت رسید که تعداد موقوفات استان از ابتدای سال جاری تاکنون را به ۶۰ موقوفه رسانده است.

 یک شنبه 27 آبان 1397   91  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران، میل به جاویدان زیستن همواره انسان‌ها را تشویق کرده است تا در کنار کار و تلاش مستمر خود به ایجاد بنا و کارهای نیک بپردازند که در حیات آنها و همچنین پس از وفاتشان، منشأ خیر و منبع برکات برای جامعه باشند.

 

وقف به‌عنوان صدقه جاریه یکی از کارهای نیک و خداپسندانه است که نام و یاد انسان را حتی پس از وفاتش زنده نگه می‌دارد. وقف علاوه بر اینکه فضیلت‌های بیشماری برای واقف دارد، برای جامعه در بخش‌های فرهنگی، دینی، اقتصادی، سیاسی، ورزشی و... مفید واقع می‌شود.

 

طی سال‌های اخیر وقف‌های متعددی در استان مازندران ثبت شده که این مسئله نشان دهنده فرهنگ‌سازی اوقاف در راستای افزایش موقوفات است. وقف‌های جدید علاوه بر اینکه به نیازهای روز جامعه توجه دارد بسیاری از مشکلات اقتصادی و فرهنگی کشور را برطرف می‌کند.

*وقف‌های جدید متناسب با نیازهای روز جامعه باشد

آیت‌الله نورالله طبرسی، نماینده ولی فقیه در مازندران در گفت‌وگو با ما با بیان اینکه وقف احسان ماندگار و عمل خیر و خداپسندانه است که انسان را ماندگار می‌کند، گفت: ائمه ما به وقف اهمیت می‌دادند که در همین راستا حضرت امیر مومنان علی(علیه السلام) در زمان حیات خود چاه می‌کند و آن را برای مسلمانان وقف می‌کرد.

 

وی با بیان اینکه وقف مسئله جدیدی نیست بلکه ریشه‌دار است، اظهار کرد: در همه ادیان وقف وجود دارد اما تعابیر آن متفاوت و در دین ما بیشتر به آن توجه شده است.

 

آیت الله طبرسی با بیان اینکه نوع بیشتر وقف‌ها به عزاداری امام حسین(علیه السلام) مربوط می‌شود، افزود: وقف‌های جدید باید متناسب با نیازهای روز جامعه باشد تا بتوان از عواید آن مشکلات فرهنگی و اقتصادی کشور را برطرف کرد.

 

وی وقف برای دانشجویان، ازدواج، ولادت ائمه، نیازمندان بهزیستی، دانش‌آموزان، دارو و درمان، تجهیزات پزشکی، تحقیقات علمی و مسائل فرهنگی را از نیازهای روز جامعه برشمرد و تصریح کرد: واقفان در زمان انجام وقف می‌توانند برای دانش‌آموزان کم برخوردار وقف کنند تا هیچ دانش‌آموزی از تحصیل محروم نشود.

 

نماینده ولی فقیه در مازندران با اشاره به اینکه موقوفات در زمان طاغوت تغییر یافت و برخی آنها را غصب کردن اما در سال‌های اخیر با ورود جدی سازمان اوقاف شاهد احیای موقوفات در جامعه هستیم.

*هر روز یک وقف جدید

حجت‌الاسلام ابراهیم حیدری‌جناسمی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با بیان اینکه وقف می‌تواند بسیاری از مشکلات جامعه را برطرف کند، اظهار کرد: وقف در کنار اثرات اخروی اثرات دنیوی نیز برای واقف دارد.

 

وی با بیان اینکه طی سال جاری 60 وقف جدید در مازندران ثبت شد، افزود: در دهه وقف امسال 10 وقف جدید در مازندران به وقوع پیوسته است.

 

حجت الاسلام حیدری بیان کرد: در شهرستان گلوگاه 3 هزار متر مربع زمین توسط وراث مرحوم معصومه ولی‌پور و یک قطعه زمین به‌مساحت 3 هزار متر مربع توسط وراث حاج علیجان ولی‌پور برای عزاداری شهادت امام حسین(علیه السلام) در ایام محرم و صفر در مسجد سیدالشهدا ولمازو وقف شده است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران خاطرنشان کرد: در رامسر نیز واقف خیراندیش محمدعلی امین‌جعفری یک باب مغازه به‌مساحت 15 متر مربع و یک باب مغازه دیگر به‌مساحت 16 متر مربع را برای عمران و آبادانی روستای چورته و هزینه‌های مسجد صاحب‌الزمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) این روستا وقف کرده است.

 

حجت الاسلام حیدری عنوان کرد: واقف خیراندیش حاج یزدان نجف‌پور ششدانگ ساختمان مسکونی خود را وقف فعالیت‌های قرآنی و مساعدت به دارو و درمان و دانش آموزان بی‌بضاعت در محمودآباد کرده است.

 

وی افزود: در شهر رویان نور دو باب مغازه هرکدام به‌مساحت 25 و 41 متر مربع توسط وراث مرحوم حاج سیدعباس حسینی برای هزینههای عمرانی، فرهنگی و امور جاری مسجد جامع شهر رویان وقف شد.

 

حجت الاسلام حیدری با بیان اینکه یک قطعه زمین در تنکابن به‌مساحت 741 متر مربع توسط مهدی اسدپور وقف شد، تصریح کرد: واقف خیراندیش این زمین را به‌یاد برادر شهیدش جهت خیرات و مبرات وقف کرده است.

 

وی عنوان کرد: يک قطعه زمين به‌مساحت 2هزار مترمربع توسط حاج صفر سومندر و جلال قاري برای توسعه آستان مقدس امامزاده محمد(علیه السلام) رستمكلا بهشهر به ارزش ٢٠٠ ميليون تومان وقف شد.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران اظهار کرد: دو قطعه زمين به‌مساحت 24هزار متر مربع توسط وارث مرحوم قربانقلي گراييلي به ياد شهيدان سلطان علي و يحيي گراييلي به ارزش یک ميليارد تومان با نيت امورات فرهنگي، قرآني و درماني در شهرستان بهشهر وقف شده است.

 

حجت الاسلام حیدری گفت: در نکا نیز زمینی به‌مساحت هزار متر مربع به ارزش 15 میلیارد ریال توسط نورا... حسنپور در شهرستان نکا برای امورات مسجد وقف شد.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران دهه وقف را فرصتی مناسب برای ترویج و تبلیغ فرهنگ وقف دانست و گفت: در دهه وقف مردم بیشتر از فعالیت‌های سازمان اوقاف و برکات وقف در جامعه مطلع می‌شوند که نمونه بارز آن ایجاد وقف‌های جدید در این ایام است.

 

حجت الاسلام حیدری بیان کرد: موقوفات ثبت شده در دهه وقف امسال با نیت‌های مختلفی مانند کمک به نیازمندان، فعالیت‌های قرآنی، دارو و درمان، عزاداری امام حسین(علیه السلام)، کمک به مسجد، کمک به دانش‌آموزان بی‌بضاعت، خیرات و مبرات است
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار