• امروز سه شنبه بیست و نهم آبان 1397 

اخبار سازمان اوقاف

اعزام ۳۰۰ مبلغ دینی به بقاع متبرکه مازندران

اعزام ۳۰۰ مبلغ دینی به بقاع متبرکه مازندران

معاون فرهنگی اوقاف مازندران از اعزام ۳۰۰ مبلغ دینی همزمان با ماه محرم به امامزادگان و بقاع متبرکه استان خبر داد.

 چهارشنبه 21 شهریور 1397   22  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران ، حجت الاسلام مسعود قربانی، معاون فرهنگی اوقاف مازندران امروز در نشست هیأت امنا امامزادگان استان از اعزام 300 مبلغ دینی همزمان با ماه محرم به امامزادگان و بقاع متبرکه استان خبر داد.
وی در ادامه سخنان خود با بیان این که همزمان با ماه محرم طرح بصیرت عاشورایی در سطح امامزادگان و بقاع متبرکه استان از امروز آغاز شده است، افزود: این طرح با بهره گیری از توان تبلیغی مبلغان دینی اجرایی خواهد شد.
حجت الاسلام قربانی با اشاره به این که این مبلغان وظیفه پاسخگویی به شبهات، تبیین و تبلیغ نهضت حسینی، اقامه نماز جماعت و همچنین اجرای برنامه های بصیرتی است، خاطرنشان کرد: حضور مبلغان دینی در اجرای طرح بصیرت عاشورایی به طور حتم به غنای این برنامه خواهد افزود.
معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به این که یکی دیگر از وظایف مهم مبلغان دینی آگاه سازی مردم به ویژه نسل جوان نسبت به بدعت ها و ترویج خرافات از سوی دشمنان در عزاداری ها است، تصریح کرد: حضور مبلغان در عزاداری ها از بسیاری بدعت ها جلوگیری خواهد کرد.
حجت الاسلام قربانی طرح بصیرت عاشورایی را یکی از موفق ترین برنامه های اوقاف در ایام ماه محرم معرفی کرد و گفت: آگاه‌سازی مردم و جلوگیری از ورود و ترویج بدعت‌ها به عزاداری‌‌ها و مجالس عزاداری امام حسین (ع)، ترویج فرهنگ و انتقال پیام عاشورا در جوار بقاع متبرکه، امامزادگان، حسینیه‌ها، تکایا و موقوفات از اهداف اجرای طرح  بصیرت عاشورایی است.
وی همچنین افزود: برنامه های لبیک یا حسین، احلی من العسل ویژه دانش آموزان، شیرخوارگان حسینی، رهروان زینبی ویژه بانوان و نماز ظهر عاشورا نیز در قالب طرح سوگواره بصیرت عاشورایی تدوین شده است.
معاون فرهنگی اوقاف مازندران با بیان این که طرح سوگواره بصیرت عاشورایی از 19 شهریور در سه مرحله دهه اول، دهه دوم و دهه سوم محرم با برنامه مختلف فرهنگی و مذهبی اجرا خواهد شد، خاطرنشان کرد: اجرای این طرح موجب رونق برنامه های عزاداری ماه محرم در اماکن متبرکه خواهد شد.
حجت الاسلام قربانی در ادامه سخنان خود با اشاره به وجود ۱۴ هزار موقوفه در مازندران افزود: نیت بیش از 70 درصد موقوفات این استان، عزاداری و اطعام دهی در ایام محرم است.
معاون فرهنگی اوقاف مازندران با بیان این که بیش از هشت هزار مکان مذهبی در استان وجود دارد که عزاداری حضرت سید الشهدا(ع) در قالب سوگواره بصیرت عاشورایی همراه با اطعام دهی و برنامه های فرهنگی اقامه می شود، گفت: با توجه این که 74 درصد نیت موقوفات استان مربوط به عزاداری حسینی است مردم نقش مهمی در این برنامه های دینی دارند.
وی با اشاره به این که وقف نقش بسیار مهم و محوری در گسترش فرهنگ حسینی در جامعه اسلامی داشته است، خاطرنشان کرد: نهضت عظیم حسینی در طول تاریخ با بهره گیری از ظرفیت بالای سنت حسنه وقف حفظ مانده و گسترش یافته است.
حجت الاسلام قربانی در ادامه سخنان خود با بیان این که دشمنان در طول تاریخ همه توان خود را به کار گرفتند تا نهضت عظیم حسینی تضعیف و کمرنگ شود، افزود: اما با هوشیاری علمای دین این نهضت عظیم حفظ ماند و امروز جهان مدار شده است.
معاون فرهنگی اوقاف مازندران با اشاره به این که روحانیت نقش بسیار محوری در محتوا بخشی برنامه های ایام محرم بر عهده دارد، گفت: تجربه ثابت کرده هر جا حضور روحانیت پررنگ تر بوده، دشمن از مواضع و دشمنی های خود عقب نشینی کرده است.
استاد حوزه علمیه مازندران با تأکید براین که روحانیت می تواند با پاسخ منطقی و مستدل به شبهات دینی، ذهن جوانان را از برخی القائات دشمن پاک کند، بیان داشت: امروز دادن آگاهی به مردم به ویژه نسل جوان در خصوص هجمه ها و توطئه های دشمن یکی از وظایف روحانیت است.
وی همچنین در ادامه سخنان خود با بیان این که مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) در تحکیم پیوند میان مردم و اهل بیت(ع) نقش محوری بر عهده دارند، گفت: این افراد اثرگذار جامعه در این ایام تلاش کنند تا از اشعار سبک و بی محتوا در مراسم عزاداری به شدت پرهیز کنند.
حجت الاسلام قربانی با تأکید بر این که عزاداری های ماه محرم باید در شأن و جایگاه سید و سالار شهیدان برگزار شود، خاطرنشان کرد: متأسفانه چند سالی است در برخی برنامه ها شاهد رسوخ برخی شیوه های غلط عزاداری هستیم که باید به شدت از این شیوه ها پرهیز شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار