• امروز سه شنبه بیست و نهم آبان 1397 

اخبار سازمان اوقاف

اطلاعات 110هزار رقبه مازندران در سامانه موقوفات تایید می شود

اطلاعات 110هزار رقبه مازندران در سامانه موقوفات تایید می شود

معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران گفت: اطلاعات 110هزار رقبه مازندران در سامانه موقوفات تایید می شود

 دوشنبه 12 شهریور 1397   99  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران ، علی فتحی معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران با بیان اینکه اطلاعات پایه ای 110 هزار رقبه این استان که شامل 14 هزار موقوفه متصرفی است تا پایان شهریور ماه 97 در سامانه جامع موقوفات کشور تایید می شود افزود : اطلاعاتی که در سامانه جامع موقوفات کشور وارد می شود شامل تمام مشخصات و ویژگی های یک رقبه موقوفه است به نحوی که میزان ارزش، نوع کاربری از لحاظ مسکونی، تجاری و زراعی، محل جغرافیایی و اطلاعات مکانی در این سامانه به ثبت می رسد.
وی بیان داشت: اطلاعات مربوط به سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) و همچنین تهیه سند مبتنی بر نقشه UTM، تعیین حدود اربعه، نشانی، کُد پستی و سابقه تاریخی رقبه مبنی بر اینکه در چه سالی وقف و یا واگذار شده و اطلاعات سرمایه گذاری، از دیگر مواردی است که در سامانه یاد شده وارد می شود.
فتحی ادامه داد: همچنین اطلاعات مربوط به سند مالکیت رقبه و تاریخ و نوع سند مالکیت صادر شده، اطلاعات مربوط به موقعیت شهری رقبه، میزان تراکم منطقه، مسیر دسترسی به منطقه و حتی اطلاعات حق و حقوق مستاجر نیز در قالب این طرح ارزیابی و در سامانه موقوفات کشور ثبت می شود.
این مقام مسئول اضافه کرد: در قالب اجرای این طرح تا کنون اطلاعات پایه ای مربوط به 78 هزار رقبه ویرایش، تایید و تکمیل شده که بیش از 80 درصد آمار رقبات استان میباشد.
معاون بهره وری اقتصادی اوقاف مازندران با اشاره به اینکه در سراسر این استان به طور متوسط روزانه 2 هزار رقبه ویرایش می شود، گفت: برای برنامه ریزی و مدیریت هر چه بهتر املاک موقوفه، لازم است اطلاعات دقیق آنها را در اختیار داشته باشیم تا به تبع آن بهره برداری مناسبی از آنها صورت گیرد.
فتحی با بیان اینکه اطلاعات موجود در این سامانه که مربوط به سال های گذشته است، نیاز به غربالگری، اصلاح و تکمیل دارد، اظهار داشت: با اجرای این طرح، اطلاعات این حوزه بازنگری و بخش های ناقص نیز تکمیل و اصلاح می شود.
وی افزود: طرح تکمیل و تایید اطلاعات پایه ای رقبات در قالب فعالیت قرارگاه فدک در استان مازندران انجام می شود و این قرارگاه تا پایان شهریورماه جاری فعال است.
وی گفت: بیش از180 کارمند در استان مازندران به صورت شبانه روز و مستمر برای اجرای این طرح در حال فعالیت هستند و تا پایان شهریورماه 97 اطلاعات مورد نظر تکمیل می شود.
فتحی بیان کرد: بیشترین رقبات موقوفات مازندران متعلق به اداره ساری ، بابل ، قائمشهر و آمل است.
به کوچکترین واحد شمارش املاک موقوفه ، رقبه میگویند که هر موقوفه یا مکان مذهبی ممکن است دارای یک یا چند رقبه باشد .
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار