اخبار سازمان اوقاف

معرفی بقاع متبرکه شهرستان تنکابن

معرفی بقاع متبرکه شهرستان تنکابن

معرفی بقاع متبرکه و امامزادگان شهرستان تنکابن

 سه شنبه 30 اردیبهشت 1393   2251  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران، یکی از بزرگترین و جلیل القدرترین امامزاده های شهرستان تنکابن امامزاده آقای سید حسین (ع) واقع در شیرود می باشد.
 
بنای امامزاده به فاصله 100 متری از نوار ساحلی دریای زیبای خزر در دهستان شیرود قرار دارد. جاده اصلی تنکابن به رامسر از مقابل این امامزاده عبور می کند.
 
نسل این امامزاده بنابر اعتقادات محلی به امام موسی بن جعفر(ع) می رسد و این بزرگوار را یکی از فرزندان آن حضرت می دانند. گنبد این بقعه به صورت فلزی استیل به رنگ طلایی است.
 
جهت رفاه حال زائران و مسافرین در قسمت جنوبی بقعه مهمانسرای بزرگی با چشم انداز بسیار زیبا که از شمال پهنای دریای خزر و جنوب کوهستان پوشیده از جنگل که خود آیتی از قدرت لایزال الهی می باشد دیده می شود. به جهت موقعیت ویژه مکانی این بقعه از نظر اقتصادی نقش مهمی در بازار شیرود دارد. در ایام جشن و سرور ائمه اطهار و ایام سوگواری اهل بیت عصمت و طهارت خیل عظیمی از زائران به این مکان شریف هجوم می آورند.
 
بقعه متبرکه امامزاده سید ابوالقاسم بن الوید بالله( امامزاده قاسم دوهزار)
این بقعه در روستای جزما از توابع دهستان دوهزا قرار دارد که مردم به احترام مدفن این بزرگوار نام این محل را امامزاده قاسم(ع) نامیده اند منطقه کوهستانی دوهزار با چشم انداز منحصر به فرد خود در فاصله 35 کیلومتری جنوب تنکابن واقع شده است.
 
بقعه متبرکه امامزاده سید عبدالله (ع) کوده( ایثارده)
 
بقعه متبرکه سید عبدالله (ع) در 25 کیلومتری جنوب غرب تنکابن بر فراز بلندای رودخانه خشکرود در روستای کوده ( ایثارده ) قرار دارد.ایشان یکی از نوادگان امام هفتم (ع) می باشد. بنای بقعه زگالی و ساده می باشد. این امامزاده دارای چشم انداز بسیار زیبایی است که از یک طرف تپه ای پوشیده از جنگل که در زیر آن رودخانه خشکرود درجریان می باشد و از طرفی باغ های مرکبات پایین دست بقعه منظره زیبایی را بوجود آورده است.
 
بقعه متبرکه سیده خدیجه خانم(س)
 
این بقعه در روستای گیل محله از توابع لشکرک در 5 کیلومتری تنکابن قرار دارد بنابر نوشته روی مزار و اعتقاد اهالی ایشان از نوادگان امام موسی جعفر (ع) می باشد.
 
بنای امامزاده جدیدالحداث با گنبدی سبز رنگ و ضریح ساخته شده است از طلا و نقره با شمسه ها و گلدان های تعبیه شده بر روی ضریح مطهر می باشد اطراف این امامزاده را مزارع و شالیزار قرار گرفته و چشم انداز بسیار زیبایی از کوهستان دوهزار و سه هزار دارد.
 
بقعه متبرکه امامزاده سید حبیب الله(ع) کندسر
این بقعه در روستای کندسر از توابع سلیمان آباد در فاصله 23 کیلومتری جنوب غرب تنکان قرار دارد به اعتقاد اهالی ایشان برادر امام رضا (ع)می باشد. بنای بقعه با تلاش اهالی زیرنظر اداره اوقاف و امور خیریه تنکابن به شکل بسیار زیبایی بازسازی شده است. از ویژگی های طبیعی این بقعه وجود باغ های بسیار زیاد مرکبات در اطراف این امامزاده می باشد.
 
بقعه متبرکه امامزاده سید قوام الدین (ع)کبودکلایه
 
در یک کیلومتری جاده تنکابن به خرم آباد در روستای کبود کلایه مدفن یکی از سادات مرعشی مازندران به نام سید قوام الدین می باشد. سید قوام الدین از اخلاف قوام الدین بزرگ مدفون در شهر آمل است بنای این بقعه نوساز می باشد و دارای گنبد سبز یشمی است که برجلالت و شکوه آن افزوده است. در محوطه امامزاده چندین درخت تنومند از نوع مازو( بلوط ) وجود دارد که با شاخ و برگ های گسترده خود هوای محوطه این بقعه را تلطیف می نماید.
 
بقعه متبرکه آقا سید ابراهیم ( ع)
 
این بقعه در چهارکیلومتری غرب شهر تنکابن در روستای کراتکوتی از توابع گلیجان قرار دارد بنا به اعتقاد اهالی ایشان از فرزندان امام موسی کاظم (ع) می باشد.
برسردر ورودی بقعه چنین نوشته شده است امامزاده سید ابراهیم بن موسی کاظم (ع) بنای بقعه دارای گورستان وسیع می باشد که مسجد قدیمی روستا نیز در محوطه آن قرار دارد این بقعه نوساز است و گنبد طلایی رنگ به آن جلایی خاص داده است.
 
بقعه متبرکه سید حسین (ع)
 
بقعه متبرکه آقا سید حسین(ع) در روستای پلت کله در فاصله 7 کیلومتری تنکابن بین جاده تنکابن به نشتارود قرار دارد. این بقعه یکی از بقای منحصر به فرد شهرستان می باشد و مزارع شالیزار و باغات مرکبات و درختان شمشاد این بقعه را دربر گرفته است. فاصله این بقعه با ساحل دریای خزر حدود یک کیلومتر می باشد.
 
بقعه متبرکه امامزده آقا سیدقاسم (ع) شیرود
 
در 5 کیلومتری شهر تنکابن در روستای شیرود مدفن یکی دیگر از نوادگان امام موسی کاظم(ع) قرار دارد که به اعتقاد اهالی این بزرگوار را برادر کوچک آقا سید حسین (ع) شیرود می دانند. بنای بقعه قدیمی و سقفی از حلب سبزرنگ بر روی آن قرار دارد. ضمنا فاصله این بقعه تا کنار دریای خزر حدود 500 متر می باشد.
 
بقعه متبرکه نوزاده خانم(س)
 
این بقعه در روستای مزردشت در 5 کیلمتری جنوب تنکابن قرار دارد این بقعه به نام نورخانم معروف است اما روی گور نوشته شده شهربانو بنت شیخ محمد مزردشتی که از سادات است. بنای فعلی دارای گنبد مثلثی شکل می باشد. در نزدیکی بقعه درخت عظیمی وجود دارد که شاخه های خود را بر آستان مقدس این بقعه گردانیده است.
 
بقعه متبرکه آقا سید محمدواچک( سید عبدالحی)
 
این بقعه در 3 کیلومتری غرب شهر تنکابن در روستای واچک قرار دارد. صاحب این مزار برادر سید ظهیرالدین مرعشی مولف کتب تاریخ گیلان، دیلمستان، تاریخ طبرستان می باشد که در اواخر قرن هفتم می زیسته است. مرعشی تصریح دارد که مزار برادرش سید عبدالحی بن سید نصر الدین بن سید کمال بن میر قوام الدین مرعشی در واچک گرجیان است. بقعه دارای ساختمان قدیمی می باشد که چندین درخت تنومند آن را احاطه کرده است. نزدیکی به دریا ، وجود درختان بسیار قطور در محوطه بقعه از جاذبه های گردشگری این بقعه محسوب می گردد.
 
بقعه متبرکه امامزده آقا سید حسین (ع) تازه آباد
 
این بقعه در نزدیکی شهر توریستی سلمانشهر در کنار جاده سلمانشهر به عباس آباد قرار دارد. فاصله تنکابن تا امامزاده آقای سید حسین (ع) حدود 40 کیلومتر می باشد . این امامزاده به باور اهالی و همچنین نوشته روی مزار مطهر یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشد. « امامزاده سید حسین بن ابراهیم بن موسی کاظم علیه السلام» از خصوصیات جغرافیایی این مکان نزدیکی به ساحل دریا زیبای مازندران و جاذبه های توریستی منطقه سلمانشهر ( موتل قو) و ویلاهای ساحلی بسیار را می توان نام برد.

بقعه متبرکه آقا میر شمس الدین (ع)
 
این بقعه در 2 کیلومتری شرق تنکابن در روستای به نام همین امامزاده« میرشمس الدین» قرار دارد. نسب این امامزاده به نوادگان امام موسی کاظم (ع) می رسد. فاصله تا دریای خزر حدود یک کیلومتر می باشد. و بنای بقعه نوساز دارای گنبدی فلزی به ارتفاع 9 متر به رنگ زرد طلایی از فاصله بسیار دور قابل رویت می باشد. اطراف این بزرگوار را مزارع شالیزار قرار گرفته است.
 
بقعه متبرکه امامزاده شیرعلی(ع)
 
این بقعه در 5 کیلومتری جنوب تنکابن در دهکده میان ناحیه ( زاغ سرا) از توابع خرم آباد قرار دارد.
 
بقعه متبرکه امامزاده سید کیاء ابوالحسن (ع) الموید بالله
 
این بقعه در 37 کیلومتری تنکابن در روستای زیارت و از توابع دهستان لنگا در شهر عباس آباد قرار دارد. به اشاره منابع مختلف صاحب این مزار سید ابوالحسن الموید بالله از رهبران زیدیه می باشد.
 
بقعه متبرکه دانیال نبی (ع) و سیده بی بی زینب خانم(س)
 
این دو بقعه متبرکه در 47 کیلومتری شرق تنکابن در روستای دانیال سلمانشهر( موتل قو) قرار دارد. بنا به اعتقاد اهالی دانیال نبی (ع) د ر این مکان مدفون می باشد وسیده بی بی زینب را یکی از سادات باتقوای آن محل می دانند. نام این روستا برگرفته از بقعه متبرکه می باشد و اهالی آن روستا اکثرا با شهرت دانیالی معروف می باشند.دو بقعه در یک محوطه اما به صورت مجزا از هم هستند
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار