اخبار سازمان اوقاف

قدمت تاریخی ساختمان امام زاده سید ابوصالح بیش از 800 سال است

قدمت تاریخی ساختمان امام زاده سید ابوصالح بیش از 800 سال است

عضو هیئت امناء امام زاده سید ابوصالح: قدمت تاریخی ساختمان این بقعه بیش از 800 سال است

 سه شنبه 10 اردیبهشت 1392   2375  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران، عبدالله اسحاقی با 11 سال سابقه در عضویت هیئت امناء امام زاده سید ابوصالح (ع) قائم شهر می باشد و با وی گفت وگویی انجام دادیم که به شرح ذیل است:
در ابتدا لطفا به صورت خلاصه تاریخچه ای کوتاه از این روستا و امام زاده سید ابوصالح(ع) قائم شهر بفرمایید؟
با سلام و خسته نباشید باید عرض کنم ، نام قدیم این روستا “مله” بود که پس از انقلاب اسلامی نام این امام زاده پربرکت را بر روی روستا گذاشتند و الان به روستای سید ابوصالح مشهور میباشد.
خود امام زاده نیز از نوادگان امام موسی کاظم علیه السلام میباشد در تابلو هم این چنین نوشته شده که ” سید ابوصالح ابن زید ابن موسی ابن جعفر “ علیه السلام ، تاریخ ورود این بزرگواران نیز از زمان علویان بود ه است که برای تبلیغ و ترویج دین مبین اسلام و اینطور که در ضریح و سازه ساختمانی و درب های عمارت بارگاه مشخص میباشد قدمتی بیش از 800 سال باید داشته باشد.
ضریح این بارگاه با منبت کاری که شده نشان دهنده ی اوایل قرن هفتم و یا اواخر قرن ششم هجری قمری با آیات سوره ی جمعه و الرحمن میباشد.
درب های این امام زاده نیز قدمت بسیار تاریخی دارند .درب دوم که نزدیک حرم است قدمتی تاریخی به اندازه ی همان صندوق و ضریح دارد که چندین سال قبل هم سرقت شده بود اما خوشبختانه آن را پیدا کردند و دوباره به سر جای اول بازگردانده شد.
درب اول که وارد مسجد میشویم تقریبا 360 تا 370 سال قدمت دارد و این هم به خاطر توسعه و بازسازی این بقعه در زمان قاجار حالا به دلیل زلزله و یا مسائل دیگر بوده است که درب از قبل ساخته ولی در زمان قاجار در طرح توسعه بر روی بارگاه نصب گردید.

با توجه به اینکه فرمودید این بارگاه قدمت تاریخی فراوانی دارد بهتر نیست تا این قدمت تاریخی مکتوب نوشته شود و برای مشاهده ی زائرین محترم در حیاط نصب گردد تا به مسائل حفظ و نگه داری آن خصوصا در این روزهای شلوغ و پر ازدحام بیشتر دقت کنند؟
البته در روزهای خیلی شلوغ مثل امروز به دلیل جمعیت مشتاق فراوان و نبود فضای کافی یک مقداری بی توجه هستند و یک بی توجهی هایی نسبت به این مکان تاریخی مقدس پیش خواهد آمد و تا حدودی طبیعی است ولی خوب این کارها باید انجام شود و ضمن اینکه یک فرهنگ سازی باید صورت بگیرد و انشاء الله پیگیر هستیم تا کارهایی در این زمینه صورت دهیم.
تعداد زائرین این حریم امن الهی در چه فصولی بیشتر است و اگر آمار تقریبی هم دارید بفرمایید؟
زائرین عزیز ما از کل کشور هستند و همچنین از خود شهرستان قائم شهر و حومه، منتهی در فصل تابستان و یا ایام تعطیلات و مناسبات مختلفی که پیش می آید مسافران بیشتری خواهیم داشت.
در روزهای تعطیل بهاری و تابستان ما حتی تا حدود 2-3 هزار نفر را نیز در این بقعه متبرکه پذیرا هستیم.

یکی از دلایل استقبال مسافران و گردشگران وجود امکاناتی هست که خصوصا در چند سال اخیر مهیا شده. میخواستم از امکانات و تجهیزات این مکان بیشتر بگویید؟
یکی از امکانات خوب اینجا احداث همین زائر سرا میباشد که مسافرین می آیند و از اینجا استفاده میکنند. سرویس بهداشتی و شن ریزی حیاط و محوطه از دیگر اقدامات ما بوده است.
خرید دو قطعه زمین در مجاورت امام زاده که مسافران به عنوان فضای سبز و یا پارک ماشین از آن استفاده میکنند. آوردن راه آسفالته و همین طور آب ، برق ، گاز و روشنایی محوطه که تا حد توانمان توانستیم فراهم کنیم.
چشم انداز توسعه شما برای این مکان؟
چشم انداز ما این است و البته درخواست را هم دادیم که در کنار امام زاده یک مجتمع فرهنگی احداث شود تا بتوانیم از این طریق مشکلات محل و مسافرین عزیز حل شود.
هدف شما در رابطه با برگزاری کارهای فرهنگی از جمله:خیمه معرفت و ... چه افقی را دنبال میکند؟
هدف از برگزاری امورات فرهنگی بیشتر علاقه مند کردن کودکان و نوجوانان است که با این کار در روزها و یا سال های آینده همراه والدین خود دوباره از این مکان و این امام زاده متبرکه زیارت کنند.
جذب این منطقه میشوند ، آشنا میشوند و به جای اینکه وارد جایی شوند که خدایی نکرده مشکل ساز شود در اوقات فراغت به این نقطه پناه می آورند.
برای مراسم و اعیاد بعدی نیز برنامه ای خواهید داشت؟
ما همیشه برای اعیاد و یا مناسبت های مختلف یک برنامه خواهیم داشت. مثل ایام ولادت حضرت زهرا، نسیزده رجب، نیمه شعبان ، ماه رمضان ، دهه ی عاشورا و ایام و مناسبت های دیگر که همه ساله برنامه ای خواهیم داشت.
ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.
سپاس از شما و به امید دیدار
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار