مقالات سازمان اوقاف

امامزاده عبدالوافي شهرستان عباس آباد

امامزاده عبدالوافي شهرستان عباس آباد

آستان امامزاده سیدعبدالوافی (علیه السلام) در شهرستان عباس آباد، شهرکلارآباد، درمنطقه جنگلی روستای چارز واقع شده است.

 دوشنبه 6 فروردین 1397   1265  0      

ساختمان حرم و شبستان بقعه ۷۰۰ مترمربع زیر بنا دارد که به سبک ایرانی – اسلامی ساخته شده و با کاشیهای معرق تزئین گردیده است گنبد بسیار بزرگ کاشیکاری شده با دو گلدسته بسیار زیبا که دو شادوش درختان بلند جنگلی به اقامه ایستاده اند در قسمت شرقی ساختمان بقعه درخت سرو تنومندی قراردارد که دربین اهالی دارای تقدس می باشد و عمر آنرا بیش ازهزارسال میدانند در کنار امامزاده از دل جنگل رودخانه ای روان است که زیبائی خاصی به این مکان بخشیده است ضریح امامزاده شبیه طرح ضریح مقدس امام هشتم (علیه السلام) ساخته شده است.
محوطه این امامزاده ۲۷ هزارمترمربع وسعت دارد و با درختان انبوه سربه فلک کشیده درطول سال پذیرای تعداد زیادی از مسافرین و زائرین می باشد و با توجه به وجود جنگل، رودخانه، و...موردتوجه گردشگران بسیاری می باشد، مسافرین ضمن بهره مندی از فیوضات این امامزاده جلیل القدرمی توانند ازمجموعه تفریحی نمک آبرود و تله کابین که در نزدیکی شهر کلارآباد وجود دارد استفاده نمایند.
مزار شهدای جنگ تحمیلی در شمال بقعه مطهر واقع شده که این مزار به سبک معماری بسیار زیبائی با آجر و سفال ساخته شده است.
حدود اربعه بقعه امام زاده عبدالوافی(ع):
شمال:متصل به کلارآبادبالا
جنوب:روستای جیسابه طرف تپه باستانی کلار
غرب:رودخانه پلنگ آبرودوروستای چارز
شرق:متصل به باغات چای منطقه کلارآبادوراه ورودی به شهرکلارآباد
اما در عصر حاضر بر اساس تقسیم بندی جدید وزارت کشور ، منطقه ای که امام زاده عبدالوافی درآنجا مدفون است کلارآباد بالا نام دارد و جزء حوزه شهری است.
ساختمان و محوطه اين امامزاده به طرز بسيار زيبا و پسنديده‌اي بازسازي شده است. همچنين امامزاده عبدالوافي محل برگزاري مراسم‌هاي مذهبي و اجتماعات مردم كلارآباد و حومه است، البته مازندران با داشتن سابقه ديني كه به ديار علويان نيز معروف است، ميزبان عده كثيري از نوادگان اهل بيت (ع) است و اماكن متبركه فراواني را در خود جاي داده است.
کل مساحت محوطه این بقعه براساس اسناد مالکیت اخذشده از سوی اداره اوقاف ۳۶۲۷۰مترمربع ثبت شده است.
قبرستان این امام زاده مزین به قبور۳۸شهیدانقلاب اسلامی و ۳ جانباز شهید است.
نشانی: مازندران - عباس آباد - كلارآباد - كلارآباد شرقي
السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
***
سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر