پشتیبانی از افراد کم توان

صفحه ی اصلی / پشتیبانی از افراد کم توان

 

پشتیبانی از افراد کم توان

الف: بزرگنمایی صفحات سایت

جهت نمایش بزرگتر اقلام موجود در پرتال از منو  View  گزینه  Zoom  را انتخاب نموده و بزرگنمایی مد نظر را انتخاب نمایید .
همچنین می توان همزمان از کلید
 CTRL  و + استفاده نمایید

.
 

ب: صفحه خوان فارسی ( دانلود نرم افزار و راهنما در پایان مطالب )

نرم افزار NonVisual Desktop Access یا بطور مختصر NVDA یک صفحه خوان که به کاربران اجازه میدهد تا به صورت گویا از کامپیوتر خود استفاده کنند .

این برنامه از چندین مزیت برخوردار است که در ادامه به آن می پردازیم :

1-    رایگان بودن آن :

شما برای استفاده از NVDA لازم نیست هزینه ای پرداخت کنید و این نرم افزار بدون استفاده از هیچ کِرَکی بعد از نصب بطور دائم بر روی کامپیوتر شما فعال خواهد بود .

2-      تک نسخه ای بودن  NVDA :

نرم افزار NVDA تنها یک نسخه دارد و همان تک نسخه را میتوان برای ویندوزهای 32 bit و 64 bit  بکار برد .

3-      پشتیبانی کامل از زبان فارسی :

شما با داشتن نرم افزار NVDA براحتی قادر به تایپ و خواندن متون فارسی هستید و بدون اینکه از نرم افزارهای اضافی مانند: پارسآوا، ماهور، پکجاز و غیره استفاده کنید فقط کافیست وارد محیط نرم افزار NVDA شوید و از منوی مربوطه زبان فارسی را انتخاب نمایید .

شما حتی می توانید زبان محیط خود NVDA را به فارسی تغییر دهید تا پیامهای سیستم و تنظیمات آن به فارسی نمایش داده شود .

4-    پشتیبانی از دستگاههای برجسته نگار بدون نصب درایور :

NVDA به تنهایی از اکثر دستگاههای برجسته نگار بدون نصب هیچگونه درایور یا فایل راه انداز پشتیبانی میکند و فقط کافیست مدل دستگاه در منوی مربوطه انتخاب شود .

5-    کم حجم بودن  NVDA :

نرم افزار NVDA قبل از نصب حدود 17 mb و پس از نصب حدود 50 mb فضا اشغال میکند .

6-    Open Source بودن یا کد منبع باز داشتن NVDA :

نرم افزارهای (Open source) یا با کد منبع باز که گاه به آنها نرم افزارهای متن باز نیز گفته می شود ، نرم افزارهایی میباشند که علاوه بر انتشار خود آنها کدهای برنامه نویسیشان نیز در اختیار عموم قرار دارد و هر شخصی که با فن برنامه نویسی آشنا باشد میتواند نرم افزار را طبق صلاحدید خود ویرایش کرده، اشکالات آن را برطرف و در صورت امکان قابلیتهای جدیدی را به آن بیافزاید .

اینگونه نرم افزارها در مقایسه با نمونه های شرکتی پیشرفت سریعتری خواهند داشت زیرا تعداد برنامه نویسانی که بر روی آنها کار میکنند بسیار زیادند. حال آنکه تعداد برنامه نویسان نرم افزارهای شرکتی بسیار اندک بوده و تنها منحصر به مهندسانی میشود که در همان شرکت تولیدکننده مشغول به کار هستند .

7-        برخورداری از آپدیت خودکار و رایگان در NVDA :
گروه برنامه نویسان NVDA هر شش ماه یکبار یک نسخۀ رسمی از این برنامه را منتشر می کنند. هنگامی که شما به اینترنت متصل می شوید NVDA بطور خودکار وجود آپدیت را چک می کند و در صورتی که آپدیت جدیدی موجود باشد بطور خودکار آپدیت می شود. با نصب NVDA شما می توانید همواره از آخرین نسخۀ ویندوز و برنامه های تحت ویندوز استفاده کنید. حتی می توانید از از ابزارهای لمسی تحت ویندوز براحتی استفاده کنید .

8-      حالت لمسی Touch Modes :
NVDA
می تواند با فرمانهای لمسی بدونه استفاده از کیبورد هم کار کند و دستورات شما را اجرا کرده و صفحات ویندوز را بخواند. اگر از گوشیها یا تبلتهای ویندوز دار استفاده می کنید یا مانیتور شما از انواع لمسی است می توانید از NVDA استفاده کنید. البته نصب بودن ویندوز بر روی سیستم شما اجباری است. لذا بر روی تبلتها یا گوشیهایی که سیستم عاملهای اندروید یا IOS دارند نمی توان NVDA نصب کرد .

9-     دارا بودن مستندات و فایلهای آموزشی فارسی :
صفحه خوان NVDA به همراه خود مستندات فارسی دارد که کاربران می توانند در صورت نیاز به آموختن اطلاعات بیشتر در مورد روش استفاده و کلیدهای فرمان هر کجا به آن مراجعه کنند. همچنین وجود آموزشهای صوتی و نوشتاری به زبان فارسی که از سایت گروه برنامه نویسی ای اسپیک فارسی   http://www.eSpeak.ir  قابل دانلود است، در آموختن سریع این نرم افزار کاربران را یاری خواهد کرد .

دانلود نرم افزار

دانلود راهنمای نرم افزار