• امروز چهارشنبه چهارم مهر 1397 

اخبار سازمان اوقاف

معرفی بقعه جمشید کیاسلطان شهر رویان نور

معرفی بقعه جمشید کیاسلطان شهر رویان نور

بنابر نظر صاحب كتاب بحر الانساب ابي مخنف بن يحيي خزايي جمشيد كياسلطان (ع) از نسل امام موسي كاظم (علیه السلام) مي باشد.

 جمعه 3 فروردین 1397   68  0      

بقعه جمشید کیا سلطان که در داخل رویان قرار دارد دارای بدنه و گنبدی هشت ضلعی است و در نمای بیرونی و بر ترک ضلع شمالی آن، کتیبه ای از آجر برجسته با خطی زیبا به چشم می خورد.
در محوطه این بنا گورستانی است که بدون اغراق شاید یکی از باصفاترین گورستان های کشور باشد؛ گورهایی پوشیده از گل و چمن در جوار جنگل که آرامشی عجیب و به حق، برازنده این مکان زیبا و معنوی را داراست.
بقعه جمشید کیا سلطان رویان مربوط به سدهٔ ۹ ه. ق. است و در رویان، خیابان مسجد جامع، گلزار شهدا واقع شده و این اثر در تاریخ ۱ مهر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۲۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
بنابر نظر صاحب كتاب بحر الانساب ابي مخنف بن يحيي خزايي امامزاده جمشيد كياسلطان (علیه السلام) از نسل امام موسي كاظم (علیه السلام) مي باشد.
این آستان مبارکه در شهر رويان واقع شده است كه در تمام فصول سال خصوصاً بهار و تابستان زائرين زيادي از راههاي دور و نزديك براي زيارت به اين مكان مقدس مي آيند.
بقعه مباركه مذكور در مسجد جامع شهر رويان قرار داشته و مساحت محوطه آن 4012 متر مربع و داراي دو گلدسته اي به طول 30 متر مي باشد.
این مکان معنوی مرکز تجمعات امورات فرهنگی ، مذهبی و قرآنی می باشد. چون در اين مكان قبرستان عمومي شهر واقع شده است داراي غسالخانه نيز مي باشد.
همچنين گلزار شهداء شهر رويان در آنجا واقع شده كه اين امر خود بر تعداد زائرين و اهميت اين مكان مقدس از لحاظ ديني و معنوي مي افزايد. فاصله اين امامزاده واجب التعظیم تا كنار ساحل دريا حدود400متر مي باشد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار